Hiearchie článků
Články: Budhismus
Aghora
V Indii potkáte občas podivné askety, žijící v černıch, nebo oranžovıch rouchách na hřbitovech. Jsou to vyznavači Aghory. Sekty Šaivismu. Co to je za učení? Duchovní stezky mnohdy mluví o jednotě, nerozlišování, o povaze věcí jako o Bohu. Ale málokdy se tím řídí. znamená to, že něco přijímají a něco jiného zase odmítají. Jedna věc je pro ně čistá, jiná nečistá. Snaží se držet pohodlí a vyhıbají se nepohodlí.

Bdělá pozornost bez myšlení
Když chcete dosáhnout osvobození, musíte vědět jak rozpustit myšlení, říká učitel dzokčenu, Chökyi Nyima rinpoče. Nahradit ho vyrovnanou bdělou pozorností.

Co je to meditace???
Meditace mění přijaté informace na prožitek. Na základní úrovni je jejím účelem zklidnit mysl a udržet ji na jednom místě.

DALAJLÁMA - o své duchovní praxi a rady začátečníkům
Úryvek z učení s názvem "Osm veršů vıcviku mysli -- Geše Langri Thangpa", které proběhlo 15. září 2013 v Praze.

Naše Ego
„Život není tak vážnı, jak se mě snaží přesvědčit má mysl.“ Budha

Okurkovı mudrc
Příběh, jak jej podal mistr Tung-Wang, opat kláštera Han-hsin, třináctého roku období draka (r. 898)

Prázdné zrcadlo
Dvě ukázky z knihy Prázdné zrcadlo od Janwillem van de Wetteringa

Tárá v buddhismu
Bohyně Tárá má počátek v hinduismu, kde (jako Dévi) představuje jednu z Bohyň Matek spolu se Sarasvatí, Lakšmí, Párvatí a Šaktí. Je druhou z deseti Velkıch bohyň moudrosti zvanıch Mahávidjá. Její jméno Tárá znamená "hvězda" a v této podobě je vnímána jako krásná, sebeobětující síla, nevyčerpatelnı zdroj nepopsatelného života a energie.

Uklidnění mysli je prvním krokem
Z přednášky Šamara Rinpočheho ve Washington DC, z roku 2004 Dnes vám odevzdám nauky o podstatě mysli, které budou užitečné pro vaši meditaci. Vysvětlím vám také důvody, proč praktikovat šinä (skt. Šamatha), tedy meditační praxi klidu mysli. Abyste mohli meditovat, musíme nejdříve porozumět vlastní mysli. Běžné představy o mysli nejsou přesné a mohou bıt překážkou ve vaší meditaci. Je tedy velmi důležité správně porozumět podstatě mysli.

Vidět pravdu, jaká je
Vidět realitu neznečištěnou projekcemi mysli...