Video panel - poslední přidaná videa

YOUTUBE
Jaya shiva shanka...
YOUTUBE
Naropa - English ...
YOUTUBE
6.8.2018 evening ...

Hiearchie článků

Články: Budhismus

Aghora
 V Indii potkáte občas podivné askety, žijící v černých, nebo oranžových rouchách na hřbitovech. Jsou to vyznavači Aghory. Sekty Šaivismu. Co to je za učení? Duchovní stezky mnohdy mluví o jednotě, nerozlišování, o povaze věcí jako o Bohu. Ale málokdy se tím řídí. znamená to, že něco přijímají a něco jiného zase odmítají. Jedna věc je pro ně čistá, jiná nečistá. Snaží se držet pohodlí a vyhýbají se nepohodlí.

Bdělá pozornost bez myšlení
 Když chcete dosáhnout osvobození, musíte vědět jak rozpustit myšlení, říká učitel dzokčenu, Chökyi Nyima rinpoče. Nahradit ho vyrovnanou bdělou pozorností.

Co je to meditace???
 Meditace mění přijaté informace na prožitek. Na základní úrovni je jejím účelem zklidnit mysl a udržet ji na jednom místě.

DALAJLÁMA - o své duchovní praxi a rady začátečníkům
 Úryvek z učení s názvem "Osm veršů výcviku mysli -- Geše Langri Thangpa", které proběhlo 15. září 2013 v Praze.

Naše Ego
 „Život není tak vážný, jak se mě snaží přesvědčit má mysl.“
Budha

Okurkový mudrc
 Příběh, jak jej podal mistr Tung-Wang, opat kláštera Han-hsin, třináctého roku období draka (r. 898)

Prázdné zrcadlo
 Dvě ukázky z knihy Prázdné zrcadlo od Janwillem van de Wetteringa

Tárá v buddhismu
 Bohyně Tárá má počátek v hinduismu, kde (jako Dévi) představuje jednu z Bohyň Matek spolu se Sarasvatí, Lakšmí, Párvatí a Šaktí. Je druhou z deseti Velkých bohyň moudrosti zvaných Mahávidjá. Její jméno Tárá znamená "hvězda" a v této podobě je vnímána jako krásná, sebeobětující síla, nevyčerpatelný zdroj nepopsatelného života a energie.

Uklidnění mysli je prvním krokem
 Z přednášky Šamara Rinpočheho ve Washington DC, z roku 2004
Dnes vám odevzdám nauky o podstatě mysli, které budou užitečné pro vaši meditaci. Vysvětlím vám také důvody, proč praktikovat šinä (skt. Šamatha), tedy meditační praxi klidu mysli. Abyste mohli meditovat, musíme nejdříve porozumět vlastní mysli. Běžné představy o mysli nejsou přesné a mohou být překážkou ve vaší meditaci. Je tedy velmi důležité správně porozumět podstatě mysli.
Vidět pravdu, jaká je
 Vidět realitu neznečištěnou projekcemi mysli...