Hiearchie článků
Ticho

Když mluvíme o tichu, máme pocit, že ticho je něco pasivního, něco jako prázdnota. Když si představíme ticho, představujeme si, že kolem nás se nic ani nepohne, nic nevydá žádný zvuk, všechno jako by zamrzlo v čase. Tichá noc je noc bez pohybu. Ale ta pravá Tichá noc, o které se zpívá ve Vánočních koledách, je přeci jiná. Když si ji představíme, cítíme, jako by něco viselo ve vzduchu; cítíme její zvláštní a silnou atmosféru, která není vůbec pasivní, ale čekáme, že se stane něco speciálního, něco kouzelného. Možná to neumíme popsat, ale co v tomto tichu cítíme, je síla a ne prázdnota.
Stejnou sílu ticha můžeme ovšem objevit i ve svém nitru – v mysli, v srdci i v emocích. Když se nám podaří utišit svou mysl, objevujeme úplně nový svět kdesi uvnitř nás, o kterém jsme dost možná ani netušili. Když utišíme své (duchovní) srdce, všechny jeho hlasy plné nejistoty a obav nahradí síla – síla ticha, která je zároveň silou našeho vnitřního míru, naší vnitřní rovnováhy. Když utišíme své emoce, přestanou napadat svět okolo nás a nenechají se rozrušit emocemi jiných lidí. Takže toto vnitřní ticho je opravdu mocná zbraň, kterou můžeme použít velmi praktickým způsobem v našem každodenním životě.
Slovy někoho, kdo tohoto hlubokého ticha uvnitř dosáhl:
Ticho je jazykem Boha, všechno ostatní je jen špatným překladem.
Proč se tak bojíš ticha? Ticho je kořenem všeho. Pokud se zavineš do jeho prostoru, stovky hlasů zahřmí poselství, která si tolik přeješ slyšet.
— Jalaluddin Mevlana Rumi, Persko-Turecký mystik ze 13. století

 

 

zdroj: https://www.umenimeditovat.cz/

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.