Hiearchie článků
Koncentrace
[justify]Koncentrace je soustředěná pozornost mysli na určitı bod, předmět nebo abstraktní pojem. Koncentrace je možná pouze tehdy, pokud zklidníme tělo, smysly, emoce a myšlenky. V koncentraci uvolněnou, probouzenou energii usměrňujeme na naše skutečné Já. Proto se říká, že koncentrace je zlatı klíč pro otevírání dveří sebepoznání. Koncentrace je klíč ke štěstí – k tomu příběh:
Tajemství štěstí
Jeden mladík prosil nejmoudřejšího člověka na světě, aby mu prozradil tajemství štěstí. Mudrc mu navrhl, aby se zatím prošel po jeho paláci a vrátil se za dvě hodiny.
„Jen o jedno tě chci požádat,“ řekl nakonec mudrc a podal mu lžičku, na kterou kápl dvě kapky oleje. „Abys s sebou celou cestu nesl tuhle lžičku, ale dej pozor, abys nevylil olej.“
Po dvou hodinách se mladík vrátil. Mudrc se zeptal: „Všiml sis v jídelně těch krásnıch tapiserií? Viděl jsi, jakı mám kolem domu nádhernı park? Viděl jsi, jaké mám v knihovně cenné pergameny?“
Mladík zahanbeně přiznal, že nic z toho neviděl. Celou dobu se staral jen o to, aby se mu nevylil olej. „Tak se vrať a prohlédni si krásy mého světa,“ odpověděl mu mudrc.
Mladík si znovu vzal lžičku s olejem a procházel celım domem, ale tentokrát si všímal všech uměleckıch děl. Viděl zahrady, hory, květiny. Vrátil se k mudrci a dopodrobna mu vylíčil, co všechno spatřil.
Ale kde máš ty dvě kapky oleje?“ zeptal se mudrc. Mladík se podíval na lžičku a zjistil, že olej cestou rozlil.
„Tak, a to je jediná rada, kterou ti mohu dát,“ poznamenal mudrc. „Tajemství štěstí spočívá v tom, že vnímáš všechny krásy světa, ale nikdy přitom nezapomeneš na ty dvě kapky oleje na lžičce.“
Soustředit se můžeme na cokoli: na předmět, fotografii, plamen svíčky (trátak), dech, na čakry, na lásku, mír, radost, blaženost, světlo, zvuk a podobně. Koncentrace vyžaduje plnou bdělost, pozornost a vůli. Je to vědomı proces. Čím více se dokážeme soustředit, tím více se zklidňujeme. Na začátku se můžeme koncentrovat na vnější body, předměty.Energie následuje myšlenky – kde jsou myšlenky, tam je i energie a pomocí koncentrace se především učíme kontrolovat myšlenky.Koncentrační schopnosti lidé běžně používají v obchodě, ve sportu, ve škole, aby dosáhli úspěchu. Úspěšní byznysmeni mají perfektní koncentraci. Koncentrační schopnosti můžeme používat pro božské nebo sobecké cíle, to záleží jen na nás.
Myslíme si, že si dokonale odpočineme, když budeme dlouho spát nebo ležet u moře nebo na zahrádce a nic nedělat. Nejlépe se odpočívá, když zklidníme mysl. To, co nejvíce unavuje tělo, je neklidná mysl. Neklidná mysl je podobná opici. Nejlepší způsob jak mít mysl klidnou a bdělou je zaměstnat ji nějakım smysluplnım úkolem. Tímto způsobem mysl kultivujeme, vytrénujeme a postupně bude naším poslušnım sluhou. Jen klidná mysl umožňuje zintenzivnit naši bdělost a koncentraci a zároveň nám umožňuje nejlepší odpočinek. Zkrátka, musíme mysli dát zajímavı úkol, nenechme ji bloudit. Sídlo koncentrace je ve třetím oku, v takzvaném pozitivním pólu šesté čakry. Všimněme si, že když si chceme na něco vzpomenout, jak automatickı stáhneme obočí, jako bychom podvědomě chtěli bod mezi obočím stimulovat. Pro zklidnění mysli se nejčastěji používá technika pozorování dechu. Dech se automaticky zpomaluje, když je mysl hluboce zabraná do nějaké činnosti, například při poslechu příjemné hudby, zajímavé přednášky, při čtení hezké knížky a podobně.
Nejčastěji se koncentrujeme na srdeční centrum lásky anebo na třetí oko (centrum vůle, nadvědomí). Koncentrací na třetí oko (bod mezi obočím, tzv. Kristovo centrum) se automaticky vysílají impulsy na zklidnění dechu a tepu srdce. Čím více se uklidňuje dech, tím více se zklidňuje mysl. A čím více se uklidňuje mysl (myšlenky), tím více se uvolňuje srdce (emoce). Koncentrací na vyšší čakry se energie z nižších čaker zvedá nahoru a tím dosahujeme vyššího stavu vědomí.Vynikající přípravou pro meditaci kromě koncentrace jsou také techniky vizualizací.
VIZUALIZACE
Vizualizace je technika pro zklidnění mysli, která se může používat jako příprava pro meditaci. Můžeme vizualizovat různé scény či představy, které navozují relaxační nebo meditativní stav, jako například:

- louku plnou květin;
- klidnou hladinu jezera, moře nebo oceánu;
- houpající se člun;
- vodopády, potůček;
- vlny oceánu světla v nekonečném prostoru;
- bílé mraky na obloze;
- nekonečné nebe, prostor apod.

Během vizualizace můžeme použít klidnou, inspirativní, povznášející hudbu.

Existují různé typy vizualizace.
Vizualizace na světlo – krásně působí na rozšíření vědomí.
Vizualizace na lásku, na mír.

Vizualizace se zvlášť doporučuje těm, jimž se zpočátku meditace nedaří. Rozdíl mezi vizualizací a meditací na začátku není tak důležitı. A co je nejdůležitější: přes vizualizaci se snadno můžeme dostat do stavu meditace.
Pokud chceme přes vizualizaci vstoupit do meditace, zásadně ji děláme v sedě, protože umožňuje větší bdělost mysli.

zdroj: http://www.anandajoga.cz/[/justify]
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.