Proč nejíst maso..??
[justify]OTÁZKA: Je v pořádku meditovat po jídle, anebo je žádoucí půst?
ODPOVĚĎ: Není dobré meditovat hned po velkém jídle. Tělo má tisíce jemnıch duchovních nervů. Tyto nervy po velkém jídle ztěžknou a nedovolí vám vstoupit do nejvyššího stavu meditace. Tělo bude těžké, vědomí bude těžké, nervy budou těžké a vaše meditace nebude dobrá. Když meditujete správně, cítíte, že celé vaše bytí letí jako pták vysoko, vıše, nejvıše. Ale je-li vaše vědomí těžké, nemůžete letět vzhůru. Proto je vždy lepší meditovat s prázdnım žaludkem. Mezi vaším jídlem a dobou, kdy usedáte k meditaci, by měly uplynout alespoň dvě hodiny. Ale na druhou stranu, trápí-li vás skutečnı hlad, když jdete meditovat, nebude vaše meditace uspokojivá. Hlad vás jako opice bude neustále obtěžovat. V takovém případě je vhodné vzít si před meditací sklenku mléka nebo džusu. To vaši meditaci nepokazí.
Ale zdržet se velkého jídla před meditací není to samé jako půst. Hladovění není vůbec nezbytné pro meditaci. Půstem se můžete do určité míry pročistit. Jednou za měsíc, pokud chcete, můžete hladovět jeden den pro očištění svého bytí od vnější agresivity a nenasytnosti. Ale častım hladověním se spíše přiblížíte smrti než Bohu. Půst není odpovědí na sebepročištění. Odpovědí je neustálá, oduševnělá meditace, upřímná láska k Bohu a bezvıhradné odevzdání se Bohu.

OTÁZKA: Je nezbytné bıt vegetariánem k tomu, abychom mohli následovat duchovní život?
ODPOVĚĎ: Vegetariánská strava hraje roli v duchovním životě. Čistota je v životě aspiranta nanejvıš důležitá. Tuto čistotu musíme zavést v těle, ve vitálnu a v mysli. Když jíme maso, vchází do nás agresivní zvířecí vědomí. Naše nervy se stanou pobouřenımi a neklidnımi a toto může zasahovat do naší meditace. Pokud hledající nepřestane jíst maso, obecně nezíská jemné prožitky nebo jemné vize.
Jeden čas bylo zvířecí vědomí nezbytné pro další pohyb vpřed. Zvířata jsou od přírody agresivní, ale zároveň je ve zvířecím vědomí jakási dynamická průbojnost. Kdybychom neměli zvířecí kvality, zůstali bychom nehybní jako stromy, nebo bychom zůstali při vědomí kamene, ve kterém není žádnı růst, žádnı pohyb. Ale zvířecí vědomí, bohužel, také obsahuje mnoho neosvícenıch a destruktivních vlastností. Nyní jsme vešli do duchovního života a role zvířecího vědomí již více není v našem životě zapotřebí. Ze zvířecího vědomí jsme vstoupili do vědomí lidského a nyní se pokoušíme vstoupit do božského vědomí.
Mírné kvality ovoce a zeleniny nám pomáhají zavést, ve vnitřním životě stejně jako ve vnějším, kvality sladkosti, jemnosti, prostoty a čistoty. Jestliže jsme vegetariány, pomáhá to celé naší vnitřní bytosti posílit své vlastní bytí. Uvnitř se modlíme a meditujeme; navenek nám také velmi pomáhá jídlo, které získáváme od Matky Země, dávající nám nejenom energii, ale také aspiraci.
Někteří lidé cítí, že je to maso, které jim dává sílu. Jdou-li však hluboko dovnitř, možná zjistí, že je to pouze jejich vlastní představa, že maso jim dává sílu. Člověk může změnit tento názor a cítit, že to není maso, ale duchovní energie prostupující tělem, která dává sílu tělu člověka. Tato energie pochází z meditace stejně tak, jako ze správné vıživy. Síla, kterou lze získat z aspirace a meditace, je nekonečně mocnější než síla, kterou je možno získat z masa.
Mnoho hledajících došlo k závěru, že vegetarián je v duchovním životě v postavení činit rychlejší pokrok. Ale současně s vegetariánskou stravou se musí modlit a meditovat. Když má člověk aspiraci, vegetariánská strava mu značně pomůže; čistota těla pomůže vnitřní inspiraci, aby se stala intenzivnější a oduševnělejší. Ale na druhé straně, pokud někdo není vegetariánem, neznamená to, že neučiní duchovní pokrok nebo že nebude realizovat Boha.

zdroj:http://www.srichinmoy.org/[/justify]

K
#1 | Kalrog dne 21/01/2015
páni, je to jen necelıch 5 let a také jsem se ptal úplně stejně, je nezbytné bıt vegetariánem, pokud se chci duchovně měnit, jak bych si podle svıch ideálů mohl přát. ani jsem se tím snad moc nezabıvat a odpověď přišla sama po pár tıdnech. bylo to dobré, jsem rádSmile
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.