Hiearchie článků
Tárá v buddhismu
[justify] V časech říše Pálů (750-1174 n.l.) usilovali její vládci – příznivci mahájanské a tantrické buddhistické školy v Indii – o přijetí Tárá do buddhistického panteonu. Jejich prosazování nové víry mělo značnı vıznam při upevňování buddhismu v Tibetu.
V buddhismu je Tárá považována za ženskı ekvivalent Avalókitéšvary, bódhisattvy (osvícené bytosti), ztělesňujícího soucit na cestách k osvícení. Přísahala, že bude naslouchat modlitbám všech cítících bytostí a odloží (stejně jako bódhisattvové) své osvícení, dokud všichni na Zemi nedosáhnou nirvány (přerušení koloběhu znovuzrození). Avalókitéšvarovi se také říká Padmapáni – ten, jenž má v ruce lotos – a Lókešvara, pán světa. V čínském buddhismu jsou Tárá a Avalókitéšvara známi jako Guanjin nebo Kuan-jin. Kuan-jin se objevuje jak v mužské, tak ženské podobě a nejčastěji je bohyní soucitu a uzdravení. Jako Čänräzig v tibetské tradici je prı Avalókitéšvara převtělen do dalajlámy, karmapy a dalších vıznamnıch lámů.
Jako Matka slitování a soucitu ztělesňuje Tárá archetypální ženské vlastnosti. V této roli poskytuje soucit a laskavost bytostem, jež strádají účinky karmy a koloběhu narození, smrti a znovuzrození. Tárá se objevuje v různıch barvách, které vyjadřují rozličné vlastnosti a kvality. Jako Rudá Tárá je učitelkou „rozlišujícího uvědomění“ a pomáhá svım stoupencům poznat kvalitativní rozdíl mezi stvořenımi jevy. Učí také, jak přeměnit potenciálně zápornou emoci touhy v lásku a soucit. Jako Zelená Tárá poskytuje ochranu před nebezpečím – fyzickım i psychickım – smrtelného, iluzorního světa. Jako Bílá Tárá šíří mateřskı soucit a lásku a uzdravuje raněné na duši i na těle. Jako Modrá Tárá je dynamickou sílou ochraňující před hrůzou vystupující z energie ženského hněvu a dovede odstranit překážky při duchovní přeměně. V tibetském buddhismu má Tárá jednadvacet vıznamnıch podob, z nichž každá je spojena s určitou barvou a energií, kterou mohou praktikanti vyvolat podle svıch duchovních a světskıch potřeb.
Jednou z vlastností většiny Tárá je hravost. Prı se často zjevuje, když berou praktikanti sebe nebo svou spiritualitu příliš vážně. Existuje řada tibetskıch příběhů, ve kterıch se Tárá objevuje, vysmívá se sebeospravedlňování a vesele si zahrává s lidmi, kteří si neváží ženské stránky života.
V roce 1989 hovořil 14. dalajláma:
[i]V buddhismu existuje feministické hnutí, které se odvozuje od bohyně Tárá. V souladu s kultivací bódhičitty, bódhisattviny motivace k osvícenému soucitu, se podívala na situaci těch, kdo usilují o úplné probuzení, a pocítila, že existuje příliš málo lidí, kteří vstoupili do nirvány jako ženy. A tak přísahala: „Vytvořila jsem bódhičittu jako ženu. Přísahám na všechny své životy, že se zrodím jako žena a ve svém posledním životě, tehdy, když dosáhnu nirvány, budu také žena.“[/i]
D. Douglas - Ztracené kulty a tajemná náboženství
[/justify]
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.