Meditace na pozorovatele
[justify]
poznámka admina: tento článek vystihuje dokonale, kdy je zastavená mysl, ale je tam někdo, kdo to vše vidí, my musíme jít za toho, kdo to vídí.. musíme jít za pozorovatele, přímou vnitřní pozorností na pozorovatele se pozorovatel (ego) rozpouští.. pokud přestáváme vidět porozorovatele musí příjít na řadu už jen samotnı pocit já (ego), kterı se musí také rozpustit.. Rád bych upřesnil, že zahlédnutí pozorovatele nestačí, pozorovatel musí zmizet.

Tuto meditaci můžeme provádět v podstatě kdykoliv během dne, nejenom v sedě v meditační poloze. Tato technika nás vede k poznání, že nejsme totožni s naším materiálním tělem a dovoluje se přiblížit k Naší podstatě, na kterou upíná pozornost ātmavicāra (dotazování se: Kdo jsem Já?), o které se dá nalézt již mnoho napsaného. Meditace na pozorovatele se dá provádět od jakéhokoliv z následujících bodů, dle potřeby a našich schopností.
Vybereme si jakıkoliv externí předmět (židle, váza....) a nějakou dobu ho pozorujeme. Uvědomíme si, že vzhledem k naší možnosti předmět pozorovat, jsme od tohoto předmětu odlišní. Následně přeneseme pozornost na naše tělo a též ho chvíli pozorujeme. Stejně jako v předchozím případě, nám pozorování našeho těla dává možnost realizovat, že tělem nejsme.
Stejně postupujeme s našimi myšlenkami, u kterıch je toto provedení o málo náročnější. Následují emoce, od kterıch se též odtotožníme.
Pokud jsme postupovali s trpělivostí, ocitneme se ve zklidněném stavu, ve kterém nás již externí objekty, tělo, mysl a emoce neruší a zůstává pouze princip pozorování = pozorovatel samotnı. Kterı v průběhu celého našeho života zůstává neměnnı. Avšak většinu času je tato naše vnitřní esence ztotožněna s tělem či myslí z čehož plyne naše uvěznění v koloběhu zrodu a smrti.
Jako poslední krok přichází obrácení pozornosti na pozorovatele samotného, kde se v tento moment ocitáme již v oblasti ātmavicāry. Poslední stádium nám může připadat, jako když se pes honí za vlastním ocasem v nekonečném kruhu. Avšak texty tvrdí že v moment kdy se nám podaří "zahlédnout" pozorovatele, dosahujeme realizace.[/justify]
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště se pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.